Skip to content

Fonogrammas

No Comments on Fonogrammas

Hits: 1888

FonogrammasFONOGRAMMA – no grieķu valodas (phone – skaņa, gramma – raksts) – skaņas ieraksts. Šajā lapā informācija par interneta fonogrammu resursiem. Esmu pavadījis internetā ļoti daudz laika meklējot to vai citu fonogrammu un teikšu, ka process ir pietiekami nogurdinošs un laikietilpīgs. Ieguvums gan ir arī šo meklējumu blakus efekts – atrasta arī kāda cita noderīga informācija. Bet, nu par fonogrammām – tikai pavisam nedaudz par to veidiem un pielietojumiem.

Neapšaubāmi vislabākais, klausītājiem visinteresantākāis ir “dzīvu” mūziķu izpildījums ar nosacījumu, ka mūziķi ir profesionāļi savā jomā un skanējum ir nevainojams. Šeit pat katra uzstāšanās reize var savā ziņā būt unikāla, ļaujot katram mūziķim individuāli un kolektīvam kopumā radoši izpausties. Un kur tad vēl brīnišķīgā improvizācijas iespēja, kas fonogrammas pielietošanas gadījumā ir gandrīz neiespējama.

Bet dzīvē ļoti bieži ir situācijas, kad fonogrammas pielietošana ir galēji nepieciešama un pat neizbēgama. Pirmkārt tie būs vokālistu konkursi, kur reti būs iespēja solistu nodrošināt ar pavadošo instrumentālistu sastāvu. Te nu bez ļoti kvalitatīvas fonogrammas neiztikt. Arī koncertos, kuros uzstājas daudzi izpildītāji vokālisti būs problemātiski ik pēc vienas vai divām dziesmām mainīt nākošā izpildītāja pavadošo grupu. Arī kāda pasākuma viesmāksliniekam ir ērtāk ierasties ar savām kādā datu nesējā ierakstītām fonogrammām. ir arī situācijas, kad “mūzikas pasūtītāja” maciņa biezums vai kādi citi apstākļi neļauj noalgot liela sastāva mūziķus. Lūk, tikai dažas no situācijām, kad mēs meklējam vai izgatavojam fonogrammas. Protams, es runāju par fonogrammām – mīnusiem – ierakstiem bez vokāla (varbūt ar back, jeb piebalsīm) vai bez kāda no solo instrumentiem, kuru iespējams izpildījuma laikā piespēlēt “dzīvajā”. Nemaz neizteikšos par tiem gadījumiem, kad klausītājam tiem atskaņota pilna fonogramma un uz skatuves notiek veiksmīga, vai ne visai veiksmīga marķēšana. Nu, bet dara arī tā.

Ideāls variants, ja Jums ir pieejama studijā ieraksīta oriģināla, “viens pret vienu” fonogramma. Šī fonogramma ierakstīta, izmantojot tos pašus tehniskos līdzekļus kā oriģinālais skaņdarbs. Tiek piemeklēti attiecīgie instrumenti, tembri, skaņas apstrāde, katra instrumenta partija precīzi nokopēta u.t.t. Tas ir pietiekami sarežģīts, laikietilpīgs process. Ja nav tādu iespēju, jāmeklē internetā. Kādi ir internetā piedāvāto mīnusu veidi?

  • Oriģināls – jau pieminētā studijā izgatavotā oriģināla kopija.
  • Oriģināls ar back vokālu – iepriekšējais variants ar vokālistu piedalīšanos (protams, bez “vadošās” balss).
  • Sliktas (nosacīti) kvalitātes mīnus – pirmais variants, bet izgatavots “uz ātru roku”, t.i. tikai līdzīgs oriģinālam, bez augstām kvalitātes prasībām.
  • Oriģinālu “saspiežot” izgatavots mīnus – izgatavots ar dažādas programmatūras palīdzību mēģinot izņemt no oriģināla vokālās partijas. Diezgan sarežģīts un bieži pat neiespējams process, kura laikā tiek notušētas vokāla frekvences. Rezultāts sanāk diezgan bēdīgs un fonā kaut kas no vokāla lielākoties tomēr paliek. Krievu valodā šie mīnusi tā ari saucas – zadavka. Latviešu valodnieki nosaukumu vēl neesmu dzirdējis.
  • Mīnus – puzle – krievu valodas lapās to sauc narezka. Arī pietiekami sarežģīts izgatavošanas process, kura gaitā ar speciālas programmatūras palīdzību no oriģinālās kompozīcijas tiek izgrieti fragmenti bez solo partijām. Pēc tam attiecīgos fragmentus saliekot kopā izveido savu kompozīciju – mīnusu. Rezultāts var sanākt tīri pieklājīgs, bet ir arī neiespējami gadījumi.
  • Karaoke – te nu viss skaidrs. Gandrīz vienmēr mīnus satur arī galveno melodiju, lai izpildītājs nekļūdītos. Arī šo mīnusu Kvalitāte ne vienmēr ir prioritāra.
  • Midi – manuprāt, šos failus var izmantot kā izejmateriālu. Attiecīgi rediģējot un pielietojot speciālu programmatūru, skaņas moduļus un sintezatorus iespējams panākt pieņemamu rezultātu.

Tālāk internetā pieejamie gan maksas, gan bezmaksas fonogrammu resursi. Visus es šei apkopot nespēšu, bet vismaz kāds ieskats būs. Ja atrodiet kaut ko interesantu – padalieties, būšu pateicīgs. Latviešu mīnusus atrast gan būs pagrūti. Manā rīcībā ir diezgan daudz latviešu fonogrammas – ja ir nepieciešamība – rakstiet, zvaniet – iespēju robežās palīdzēšu (arī ar attiecīgas fonogrammas rediģēšanu, tonalitātec un atskaņošanas ilguma, tempa u.c. pielāgošanu speciāli Jums).

Nodarbojos ar fonogrammu izgatavošanu arī pats. Ir pieejama liela fonogrammu fofotēka! Rakstiet, zvaniet – ja varēšu – palīdzēšu!

karaoke versionMp3 MinusMusic backing tracksParis MusicSing Songssong gallaxySuccessfull SingSound Back TracksMuzMixМинусовки песен ‒ в любой тональностиMp3 PrimaLabuhovb-track.ru

 

 

Сайт предназначен для всех кто любит петь профессионально или просто дома для себя.A1TracksAmeritzMp3 Backing Track

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Primary Sidebar