Skip to content

Poļu Nams – vēsture

No Comments on Poļu Nams – vēsture

Hits: 724

Aldis DrēģerisGrupas “POĻU NAMS” pirmssākumi meklējami tālajā pagājušā gadsimta 80-to 90-to gadu mijā, kad ne jau nu gluži nejauši Iecavas kultūras namā satikās ULDIS GODAINIS un leģendārais, nu jau aizsaulē aizgājušais ALDIS DRĒĢERIS. Aldis jau bija ierakstījis savas pirmās lentas (tolaik CD bija no fantastikas žanra) un muzicēja Rīgas krodziņos. Nolēmām, ka laiks Aldi Drēģeri “laist tautās”, – klīda jau baumas, ka tas Aldis Drēģeris esot kaut kāds Amerikas latvietis, nu, katrā ziņā, ne jau no Latvijas – kurš tad uzdrošināsies tādu patriotisku latviešu mūziku publiski izpildīt un kur nu vēl ierakstīt.

Īsā laikā tika izveidota tam laikam atbilstoša, aktuāla koncertprogramma – latviešu karavīru un leģionāru dziesmas nopietnajā daļā un nerātnās tautas ziņģes nenopietnajā. Programmas pilnskanīgumam tika pieaicināts akordeona “virtozaurs”, vecs Alda “cīņu biedrs” IVARS AUZĀNS.

1989. gada 30. septembrī klubā “Vecrīga” notika pirmais koncerts.

Problēma bija ar grupas nosaukumu. Idejas nekādas – kaut kā taču grupa bija jāpiesaka. Nosaukums “POĻU NAMS” radās pavisam nejauši. Tā kā koncertprogramma sākās ar tautas ziņģi “Iekš meža bij’ viens nams”, spontāni ika izteikta sakrālā frāze:

– Jums spēlē, dzied un dejo Aldis Drēģeris un grupa………………….“POĻU NAMS”.

Tā tas arī aizgāja,jo visi grupas dalībnieki un atbalstītāji nosaukumu atzina par labu esam un pieņēma.

Šeit neliels pirmā koncerta fragmentiņš.

Sekoja aktīva un pat vētraina koncertdarbība. Ar koncertiem tika izbraukāta visa Latvija – klubi, kultūras nami, estrādes. neskaitāmas balles un ballītes, kāzas, korporatīvie pasākumi un vēl, un vēl… Paralēli tika strādāts arī ierakstu studijās un pie klausītājiem nonāca vairāki albūmi. Aldis Drēģeris vispār bija unikālas balss īpašnieks – pēc padsmit stundu spēlēšanas un dziedāšanas pasākumā ierasties ierakstu studijā un bez balss problēmām turpināt darbu pie ierakstiem.

Pašlaik es daudz neiedziļināšos Alda Drēģera un “Poļu Nama” daiļrades pētīšanā – tas īsā rakstiņā  neietilptu. Un, neesmu jau nekāds vēsturnieks (pagaidām !). Tikai viena piebilde.

Joprojām daudziem Aldis Drēģeris asociējas ar tādu parupju, lētu dziesmiņu izpildītāju. Un te nu gan es teikšu, ka šie “pazinēji” nemaz nepazina  Aldi un viņa dziesmas. Vispirms – tieši Aldis bija tas, kurš, kā jau iepriekš minēju, pirmais uzdrošinājās izpildīt un publiskot padomju laikā aizliegtās latviešu dziesmas. Pēc tam tās jau dziedāja visi. Un īpaši es gribētu pieminēt Alda Drēģera komponētās dziesmas ar Aleksandra Čaka vārdiem, kas apkopotas 1991. gadā izdotajā dubultalbūmā “Veltījums Rīgai”. Manuprāt, tieši Aldis no visiem komponistiem ir vislabāk izpratis Čaka dvēseli. Turpmāk neliels ieskats šajā albūmā. Protams, no šodienas skatupunkta instrumentu skanējums ir stipri bēdīgs – tādas nu tolaik bija tās lielākās mūziķu daļas tehniskās iespējas. Bet Dvēsele tur ir!

 

 

 

Primary Sidebar